Binlerce maç yönetip jübilesini yaparak basketbol hakemliğini bırakan Fatih Söylemezoğlu, düdüğünü oğlu Batuhan’a bıraktı.
Emin Özgönül – SÖZCÜ | Fatih Söylemezoğlu, Türkiye’nin en önemli milli basketbol hakemlerinden biri olarak hayatının 30 yılını potaların altında geçirdi. Binlerce maç yönetti. Söylemezoğlu yaş sınırından sahalara veda ederken düdüğünü de oğlu Batuhan Söylemezoğlu’na emanet etti. Bilkent Üniversitesi mezunu Batuhan da halen B klasmanında maç yönetiyor ve babası gibi milli hakemliğe doğru hızla ilerliyor. Fatih Söylemezoğlu basketbol serüvenini SÖZCÜ HaftaSonu’na anlattı:
GURURUM OLDU
“İktisat fakültesi mezunuyum ve ticaretle uğraşıyorum. Folklor için gittiğim gençlik merkezinden basketbol öğrencisi olarak ayrıldım. Dizimden ameliyat geçirince oyunculuğu bıraktım. Hakem kursuna katıldım ve bu günlere geldik. 1996’da FIBA hakemi oldum. Üç kıtada maç yönettim. Henüz 25 yaşındayken Efe Aydan, Erman Kunter, Aliço, Cihangir Sonat, Kara Mehmet ve Zeki Tosun gibi basketbol yıldızlarının maçlarını yönettim. Hakemliği bırakmadan önce oğlum Batuhan ile resmi maç yönetmek benim için ayrı bir gurur kaynağı oldu.