Gustavo’ya 3.5 çok ama Vesely’ye 3.350 verelim

Fikri tartışmayı öğreneceğiz. Tartışa tartışa en optimumu bulacağız. Ama fikri tartışma diyorum, benim fikrim üzerinden, belirlediğim gündem üzerinden kavga-dövüş-düşmanlık yapacağız demiyorum.

Nedir ortaya attığım fikir?

• F.Bahçe, sadece ve sadece futboldan gelir üretiyor. Bu gelir de ciddi bir gelirdir. Bu üretilen gelirin bir kısmı, hiç üretemeyen ya da çok cüzi miktarda gelir üretebilen branşlara aktarılıyor. Bu sürdürülemez. Mantıklı da değil.

• Dolayısıyla Bayan Basketbol – Erkek Voleybol – Masa Tenisi branşları kapatılsın. Erkek Basketbol ve Bayan Voleybol ise sadece sponsorluk kadar harcasın. Boks ve Kürek zaten çok maliyetli olmadığından ve tarihsel anlamları olduğundan kalsın.

• Erkek basketbolda bütçe 6-7 milyon Euro seviyelerine düşülsün; Eurolig bu konuda mırın kırın yaparsa Eurolig’den de çıkılsın.

Bu fikrime karşı geliştirilen tek argüman şu:

RvP; futbolda batık transferler.. Evet çok haklısınız. Futbol batırıldı. Ama futbol kazandı futbol batırdı. Batırmasa iyiydi. Basketbol kazanmıyor ama sürekli harcıyor.

□ F.Bahçe bu sene Beko’dan 5 milyon Euro aldı. Kendi cebinden 13 milyon Euro harcadı. 18 milyon Euro bütçe ile ne final four’a erişilebildi ne de ligde şampiyon olunabildi.

□ O zaman diyorum ki Beko yine 5 versin. Kulüp de (Dernekten) en fazla 1 versin. 6 milyon Euro’luk takım olunsun. Ligde ilk 8’e girilmese ne olur? Eurolig’den çıkılsa ne olur?

Kulüpte (Dernekte yani) 12 milyon Euro para kalır her sene.

12 Milyon Euro demek 4 milyon Euro maaşlı 3 futbolcu demektir. Her sene…

12 milyon Euro, Allegri – Bielsa hatta Mourinho bütçesi demektir. Her sene..

12 milyon Euro hiç harcamasan 4 sene sonra Ali Koç’a borcunu kapatmak demektir.

12 Milyon Euro hiç harcamasan 7-8 yıl sonra banka borcun kalmadı demektir.

Benim tartışma noktam bu.

Luiz Gustavo’ya 3.5 milyon Euro vermek zor geliyor da Jan Vesely’ye 3.350 milyon Euro vermek zoruna gitmiyor mu?

Tartışma konum bu.

Haa diyorlar ki “Manevi tatmin..”

Fenerbahçe marşında ismi geçenler futbolcular. Yoğurtçu Parkı’nda bir futbolcunun heykeli var. Samandıra bir futbolcunun ismini taşıyor. Sahi Ataşehir’in ismi neden bir basketbolcunun ismini taşımıyor? Haa doğru ya basketbolda hemen her sene kadro değişiyor çünkü. Bir kulüpte bayrak adam olmak gibi bir durum yok çünkü..

Bankalar Birliği anlaşması ile artık futbol dışı yere para aktarılamayacak deniyor ama zaten hep öyleydi. A.Ş, derneğe borç veriyordu dernek de gidip bu şubelere aktarıyordu. Beko da bu şubeye 5 milyon Euro’dan fazla verecekse futbola versin.

Yanlış anlaşılmasın. Basketbolu çok seviyorum. Ama Fenerbahçe menfaatlerini daha çok önemsiyorum.

Fikri olarak “Eurolig şunu yapacak ve gelirleri falanca boyuta ulaşacak” demiyorsanız, diyemiyorsanız o zaman fikri tartışmaya başka bir boyut katın ben de feyz alayım.

About bahishaber24

Check Also

Erkek voleybolunda Fransa finalde

Erkek voleybolunda Fransa finalde

AA Fransa, Ariake Arena’daki yarı final mücadelesinde Arjantin ile karşı karşıya geldi. Rakibini 3-0 mağlup …

Translate »