Ali Koç ne yapmalı?

Ali Koç bugün saat 15.30 civarında muhtemelen bir dönem daha başkan olmak istediğini açıklayacak. Yine kuvvetle muhtemel tek başına aday olup seçilecek.
Geçmiş 3 yıllık icraatları ve hataları defaatle yazdık söyledik.
• Comolli denen madrabazla olmaz dedik.
• Yönetimi çok zayıf dedik.
• Teknik adam tercihleri sıkıntılı dedik.
• Erol Bulut Anadolu takımı hocası dedik.
Bu temel konularda durum ittifakla kabul edildi.
• Finansal fedakarlığı konusunda tartışılmaz dedik;
• Özellikle geçen sene ‘Sistem’e karşı mücadelesindeki dik duruşundan vazgeçme dedik;
• Uluslararası arenada ilişkilerini takdirle karşıladık;
• Amatör branşlarda başarılarını izledik;
Bu kısımları da övdük.
Yeniden konuları açmanın manası yok. Yeni dönemde başarılı olması için ne yapılması gerektiğini dilimiz döndüğünce anlatalım.
Bir kere her şeyin başında artık gelecek 3 yıl boyunca ‘Kararlı’ olmalı. Kararsızlık ona çok zaman ve muharebe kaybettirdi.
Sonra kuvvetli, gerçekten kuvvetli bir yönetim kurulu kurması gerek. 4 tane kalibreli isim yeter de artar bile. Yeter ki 3 lafından 4’ü yalan, kifayetsiz muhteris çoluk çocuk elensin.
Kendisine mesaj atıp belirttiğim gibi gelecek sezona en avantajlı başlayan ekip Fenerbahçe.
Şampiyon Beşiktaş en azından en mühim 3 futbolcusundan yoksun başlayacak. Abou – Ghezzal ve Larin muhtemelen ayrılacaklar. Ayrıca Şampiyonlar Ligi yıpratıcı bir süreç.
Galatasaray da ise Fatih Terim’inki de dahil en az 10 futbolcuyla ilgili soru işareti var. Ayrıca kırıcı bir başkanlık yarışı var. Sorunları büyük.
Trabzonspor seneye daha kuvvetli hazırlanacaktır. Ama orada da yönetim içinde potansiyel başkan adayları var. Abdullah Avcı da büyük bir kredi ile başlamıyor.
Doğal rakipler bu durumdayken başkanlık sorunu olmayan, yönetim kurulu kuvvetlenmiş mali açıdan çözüm üretebilen Fenerbahçe’nin kadrosu ise omurga açısından fena durumda değil. Altay – Attila – Ozan – İrfan – Mert Hakan – Mesut – Enner yerli yerlerinde duruyor. Sosa ve Gustavo’nun durumuna göre bir defansif orta saha bir “Baba Stoper” ve en az bir tartışılmaz santrafor ile omurga tamamlanır. Sağ bek ve sol bek takviyesi ile kadro tamamlanır. Gerekirse Tisserand da sağ bek oynayabildiğinden belki bir tek sol bek takviyesi bile yeterli olabilir.
Lazım olan şey, liyakati ve hiyerarşik düzeni Samandıra’ya getirebilmek. Bu yazarın düşüncesine göre ideal aday; uluslararası kariyeri olan – taktik bilen – oyuncu geliştirebilen – çizilmiş hücum planları olan mümkünse şampiyonluğa oynamış bir teknik adamdır. Keşke Rangers’da harikalar yaratan Steven Gerrard olabilse. Bu isme asist yapacak, sözgelimi “Hocam, bu Umut Bulut hangi takımda olursa olsun bize gol atar” yahut “Bu ligde bir hoca değişirse ‘çıkış maçı’ olarak hep Fenerbahçe maçları seçilir” diyebilecek bir Türk yardımcı ile Samandıra düzeni kurulur. Böylelikle “Başkan genel kamuouyunun istediği ve düşündüğü şeyleri yaptı” denir.
Ve gelelim Emre Belözoğlu meselesine. Sadece bu sezonki 10 maçla değil, geçen sezonun pandemi sonrası sürecinde Tahir Karapınar ile devam ettiği dönemde de teknik adamlıkta başarılı olduğu söylenemez. Bence sportif direktörlük döneminin birinci yılında sınıfı geçti. Yine aynı göreve dönmesi de riskli. Yine bana göre o tip bir pozisyona ihtiyaç yok. Lakin Belözoğlu’nun yönetimde veyahut Sportif A.Ş de bulunması mutlaka faydalı olacaktır.
Son olarak Ali Bey’in “Barış ortamı” falan gibi olmayacak dualara amin dememesi gerektiğini de söylemeliyim.
Bu eleştirmenin görüşleri bunlar. Bugün açıklanan kararlar, Ali Koç’a ve Fenerbahçe’ye hayırlı olsun.

About bahishaber24

Check Also

Erkek voleybolunda Fransa finalde

Erkek voleybolunda Fransa finalde

AA Fransa, Ariake Arena’daki yarı final mücadelesinde Arjantin ile karşı karşıya geldi. Rakibini 3-0 mağlup …

Translate »